top of page
Zdjęcie autoraIvetta Roczek

wioska nie olimpijska ... czyli wioska zawodnicza podczas Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023


z cyklu: cudze chwalicie swojego nie znacie 🫠


Rozpoczęły się Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024 i zebrało mi się na wspomnienia.


💻 Projekt Igrzysk Europejskich był zdecydowanie projektem życia. Skupię się dziś jednak na tylko małej części tego co miałam okazję robić podczas naszych Igrzysk - na wiosce zawodniczej (to taki odpowiednik wioski olimpijskiej). Miejsce gdzie sport, hospitality, logistyka, transport i bezpieczeństwo spotykają się w jednym miejscu. Od tego jak przygotujemy cały projekt i jak go zrealizujemy zależy bardzo dużo - choć nikt tego nie widzi jeśli wszystko działa 😁. Jak zawodnik wyspany, najedzony, zadowolony to jednak ma większe szanse na dobre wyniki sportowe. I tak dochodzimy do sedna rzeczy - to czego oczy nie widzą ma bardzo duży wpływ na to co potem oglądamy na stadionach, halach.

🏘 Wioska zawodnicza przy Igrzyskach jest moim projektem autorskim - pracując od lat ze sportem, mając okazje wcześniej organizować wyjazdy polskiej reprezentacji narodowej na Igrzyska wiedziałam jakie cele chcę osiągnąć. Trzeba było wszystko dostosować do budżetów, czasu jaki mieliśmy na organizację, możliwości i miejsc - akademiki AGH Kraków i tereny campusu to była jedyna lokalizacja gdzie mogliśmy taką wioskę zorganizować. Dodatkowo mieliśmy wioski w miastach gospodarzach: Krynicy Zdrój, Zakopanem, Katowicach, Wrocławiu, Rzeszowie i Oświęcimiu, Wyzwań wiele, na pewno nie wszystko udało się idealnie, ale wiem, że zarówno zawodnicy jak i pozostali członkowie misji wyjechali z niej zadowoleni. Projekt wioski w tym zakwaterowanie, wyżywienie i obsługę reprezentacji zostały przez jej mieszkańców oceniony na dobry i bardzo dobry (takie oceny wystawiło nam ponad 90% komitetów narodowych) i zdecydowanie należy się tym chwalić. Nie mamy oczywiście się co porównywać ze skalą wioski olimpijskiej w Paryżu - nie mniej jednak projekt wioski zawodniczej w Krakowie były jedyny w swoim rodzaju i jedyny taki na skalę Polski.


🏢 Na terenie wioski AGH zakwaterowaliśmy łącznie prawie 3 800 osób (prawie 37 000 osobonocy), w pozostałych wioskach kolejnych 5 400 członków Reprezentacji Narodowych. Łącznie wszystkie wioski zapewniły ponad 77 000 osobonocy tylko dla członków Narodowych Komitetów Olimpijskich.


🚏Jednak projekt wioski zawodniczej na AGH był dla nas wyjątkowy - oprócz usług zakwaterowania, stref relaksu, stref sportowych, strefy kulturalnej musieliśmy przede wszystkim zapewnić odpowiednie wyżywienie. Projekt operacji cateringowych był osobnym projektem, który był jednak jednym z kluczowych w wiosce zawodniczej. Ze względu na brak stałej infrastruktury musieliśmy stworzyć infrastrukturę tymczasową, która zapewniłaby zarówno komfortową przestrzeń do spożywania posiłków jak i bezpieczną przestrzeń do przygotowywania i wydawania żywności. Za pewne zauważyliście, że w ostatnich latach czerwiec oznacza w Polsce upały a tak wysokie temperatury nie są sprzymierzeńcem w takich projektach.


🥗 Opracowanie standardów żywieniowych podczas Igrzysk Europejskich dla wszystkich grup docelowych, w tym w wiosce zawodniczej to projekt autorski Katarzyny Woźnickiej, ekspertki w różnych obszarach związanych ze zdrowym żywieniem, przy moim częściowym wsparciu. Projekt operacji cateringowych oczywiście był bardzo złożony: infrastruktura tymczasowa, podłącza wodne, odprowadzenie ścieków, podłącza prądowe, ergonomia planowania poszczególnych przestrzeni, przestrzenie do wydawania posiłków, konsumpcji i tzw strefy brudnej; wytyczne żywieniowe uwzględniające różne potrzeby kulturowe, zapotrzebowania energetyczne (różne dyscypliny sportowe), diety żywieniowe, alergie pokarmowe, bezpieczeństwo żywności (pod tym hasłem kryje się na prawdę dużo wyzwań), jakość i świeżość produktów, zróżnicowanie, bezpieczeństwo wydawania żywności, organizacja bufetów, naczynia, obsługa kelnerska. Czas serwowania posiłków dostosowany został do wszystkich programów sportowych. Realnie Food Hall w wiosce działał od 5 rano do ostatniego gościa po zawodach czyli nawet do 1 czy 2 nad ranem. Ważny elementem była też dbałość o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój w procesie przygotowywania posiłków, tu główny nacisk położony był na dbałość o środowisko naturalne, dobrostan zwierząt, jaja z chowu ekologicznego lub ściółkowego (oznaczone cyfrą "0" lub "1"), ryby i przetwory rybne z ryb ze zrównoważonych połowów, mięso drobiowe i wieprzowe posiadające certyfikat QAFP lub równoważny, mięso wołowe z certyfikatem QMP lub równoważnym, oczywiście segregacja śmieci ale też współpraca z lokalnymi organizacjami by przeciwdziałać marnotrawstwu żywności. Efekt końcowy uzyskaliśmy w wyniku wielu konsultacji i projektów, współpracy zarówno z operatorem cateringowym, dostawcą zabudowy tymczasowej jak i naszymi kolegami i koleżankami z zespołów Hospitality i Infrastruktury.



🥛 W pierwszych koncepcjach chcieliśmy też uniknąć ton plastiku jakie generuje podawanie wody sportowcom - domyślacie się, że tu mówimy o gigantycznej skali: na etapie wstępnego planowania (gdy jeszcze mieliśmy mieć tylko 19 dyscyplin sportowych) wyliczyliśmy, że do obsługi sportowców potrzebujemy ponad 1 mln litrów wody - co oznaczało ponad 1,4 mln plastikowych butelek. Niestety, koszty wprowadzenia innych rozwiązań bezpiecznych i proekologicznych zdecydowanie przerosły nasze możliwości. Nie wiem z jakich powodów Francja zrezygnowała z wprowadzenia takich rozwiązań - czy to kwestia budżetów czy logistyki - bo uwierzcie ta przy samym projekcie zapewnienia wody w tylu lokalizacjach jest też gigantyczna.

Ostatecznie obsługa cateringowa w wiosce zawodniczej wyserwowała 34 000 posiłków tj. 62 tony jedzenia, 20 tirów z wodą. Pracowało przy jej obsłudze codziennie 60 kucharzy, do tego osoby wspomagające w kuchni, osoby sprzątające, zaplecze logistyczne.... Było smacznie, zdrowo, profesjonalnie...🍓


🤹‍♀️ Na terenie wioski zorganizowaliśmy też strefę relaksu, strefę kulturalną - to wszystko udało się we współpracy z Fundacja Academica. Koncepcja stref i programu kulturalnego została stworzona przez nasz zespół igrzyskowy w składzie: ja, Wioleta Cała, Łukasz Cieślak. Codziennie na scenie plenerowej odbywały się pokazy gimnastyczne, taneczne i koncerty polskich zespołów, a repertuar został dostosowany dla międzynarodowego widza. Była też strefa kibica gdzie można było na żywo oglądać zmagania sportowe z poszczególnych zawodów odbywających się w ramach Igrzysk.


🎉 Dla sportowców dostępny był basen, hala sportowa, siłownie, zostały zaaranżowane pokoje do modlitw dla różnych wyznań religijnych, sklep z produktami igrzyskowymi . Zostało zabezpieczone też w przestrzeniach akademików ambulatorium, pokoje do fizjoterapii, izolatki i niezbędne zaplecze medyczne i antydopingowe. Na potrzeby wioski zostały tez zbudowane strefa bezpieczeństwa z kontrolą wejść, strefa akredytacji, strefa obsługi Narodowych Komitetów Olimpijskich wraz z centrum konferencyjnym, gdzie były organizowane odprawy sportowców i spotkania wewnętrzne reprezentacji narodowych. Ważną kwestią było też zapewnienie odpowiednich stref transportowych - tak by zapewnić bezpieczny dostęp do transportu jak i nie zakorkować wszystkich okolicznych ulic.


🫶Projekt wioski zawodniczej to praca kilku zespołów projektowych: Hospitality (w tym zakwaterowanie, operacje cateringowe, obsługa Narodowych Komitetów Olimpijskich, zespół dedykowany do opracowania koncepcji wizerunkowych i projektów, zespół techniczny), Infrastruktura (zabudowa tymczasowa, podłącza wodne i kanalizacyjne, podłącza prądowe), Bezpieczeństwo (ochrona, opieka medyczna, ograniczenia w ruchu drogowym, współpraca z służbami mundurowymi), Logistyka (magazyny, dostawy, montaże, branding i oznakowanie kierunkowe), Transport (parkingi, punkty pick up & drop off). Realizacja to praca wielu - zarówno pracowników spółki Igrzyska Europejskie, wolontariuszy jak i naszych podwykonawców począwszy od pracowników campusu AGH, firmy cateringowej, firmy ochroniarskiej i wielu innych.


👏 Sukces tej wioski to sukces wielu ludzi, z którymi miałam przyjemność pracować i tworzyć ten projekt.



48 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page