top of page

Nadchodzą ŚwiętaPamiętacie jeszcze początki pandemii? Świat się zatrzymał, w wielu przypadkach w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jak dużo wtedy mówiło się o tym, że to taki STOP dla ludzkości, że przewartościowujemy nasze życie, zaczynamy myśleć o „nas”, o środowisku i ekologii „na poważnie”. Niestety „na poważnie” zajęło może dwa miesiące. Wiele było mowy o tym, że zaczęliśmy produkować jeszcze więcej śmieci i jeszcze więcej plastiku. Wiele obrazków z całego świata ze zwierzętami pływającymi wśród plastikowych opakowań. Z drugiej strony obserwowaliśmy jak ten STOP w różnych miejscach pomógł przyrodzie się odrodzić. Ilu z Was wtedy składało obietnice by być bardziej eko ? Mniejsze zużycie wody, mniej śmieci, zdrowsze produkty spożywcze, mniej marnowania żywności?

W kontekście życia i myślenia o relacjach międzyludzkich, o rodzinie STOP spowodował, że pracujemy więcej (nie koniecznie wydajniej), prace zdalne w połączeniu z nauczaniem zdalnym to istne przedsiębiorstwa logistyczne w domowych zaciszach. Mieliśmy spojrzeć i przewartościować swoje życie, w efekcie by wszystko pogodzić pracujemy dłużej, bo mimo szczerych chęci często ciężko zachować higienę pracy w domu. Sądzę, że znacie to doskonale: gotowanie obiadu dla dzieci w trakcie spotkań służbowych, wieszanie prania z telefonem przy uchu, telekonferencje w późnych godzinach, potrzeba odpowiadanie na maila od razu bez względu na porę dnia, itd…

Niestety ten STOP powoduje też zniszczenia w całym świecie gospodarki. Wiele przedsiębiorstw walczy o przetrwanie i o ile na początku była wiara w szanse powodzenia, to niestety z czasem jest co raz gorzej. Mimo wszystkiego co się dookoła teraz dzieje warto nadal myśleć o innych, o tych którzy naszego wsparcia potrzebują teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Chciałabym Was zainspirować do pomocy innym.

Od ponad dziesięciu lat organizuję wspólnie ze znajomymi akcję pomocy dla Domu Dziecka dla Dzieci Chorych w Łodzi ( https://www.domwlodzi.org) . "Jest to specjalne miejsce w którym ciężko chore, osierocone lub porzucone przez biologiczne rodziny dzieci czują się bezpiecznie i czują, że są u siebie. Jak trudne jest to zadanie i wielka odpowiedzialność świadczy o tym fakt, iż 13 lat temu kiedy Dom powstawał był pierwszym tego typu w Polsce i nadal jest jedyny. A ciężko chorych porzuconych dzieci w kraju jest wiele."

Aktualnie w Domu mieszka 8 dzieci - ich historie znajdziecie na stronie https://www.domwlodzi.org/pl/nasi-podopieczni/. Tu też zobaczycie jak dzielnie Fundacja sobie radzi w poszukiwaniu prawdziwych domów dla swoich podopiecznych bo Janek, Maja, Ola, Przemek, Dawid, Kacper, Kubuś, Wiktor, Marcinek, Jula mają już własne rodziny. Czasem losy dzieci i ich aktualnych rodziców połączył wolontariat i opieka nad dziećmi w tym Domu. To niezwykłe historie – zdecydowana większość to szczęśliwe historie.

Co roku przychodził do dzieci Święty Mikołaj, który zawsze przyniósł jakieś zabawki, często służące do rehabilitacji lub do stworzenia idealnych warunków do niej. Dzięki tej akcji udało się zainspirować też kilka firm do akcji CSR-owych – np.: pracownicy hotelu odmalowali wnętrza Domu, firma architektoniczna postanowiła zaangażować się i opracować plany remontu domu wraz z różnymi rekomendacjami, w innej firmie był plan wsparcia Domu Dziecka i zakupu samochodu - w tym Domu to dar niezwykły, bo dzięki temu mogli samodzielnie wozić dzieci na rehabilitacje, wizyty w szpitalach czy zawieźć dzieci na wakacje. Może kogoś z Was te akcje zainspirują i choć wiem, że w większości branż teraz zdecydowanie lekko nie jest, to wierzę że nadal CSR istnieje.

Co zawsze mnie też wzrusza to fakt, że ludzie naprawdę chcą i lubią pomagać. Czasem potrzebują tylko impulsu lub wskazania ścieżki tej pomocy. W tym roku też wspieramy wspólnie Dom Dziecka dla Dzieci Chorych i Mikołaj przygotuje prezenty z ich listy. Tylko w tym roku na liście znajdziecie rzeczy praktyczne takie jak kupony do sklepów spożywczych, paliwo do samochodu czy ufundowanie sesji terapii rehabilitacyjnej.

Jest też parę potrzeb administracyjnych by wesprzeć też działalność bieżącą Fundacji: potrzebny jest porządny dysk zewnętrzny, kamerka (wiele materiałów starają się nagrywać sami, dokumentują w ten sposób różne działania w własne), telewizor i odtwarzacz DVD. Jeśli ktoś prowadzi/pracuje w agencji reklamowej/eventowej, wiem, że dla Was to teraz też bardzo trudny okres, ale może jako CSR ktoś odważyłby się nagrać nowy film, dzięki któremu mogliby informować świat o swojej działalność i zbierać pieniądze na zapewnienie funkcjonowania Domu i na wsparcie ich podopiecznych (cała koncepcja już jest).

- Jeśli macie inne pomysły jak się zaangażować to naprawdę nie krępujcie się ;-)


Możecie wesprzeć Dom Dziecka na wiele sposobów:

- Możecie wpłacić darowizny bezpośrednio na konto Domu w Łodzi: https://www.domwlodzi.org/nasze-zbiorki/na-swieta-podaruj-bezpieczenstwo-i-opieke/

- Możecie pomóc Mikołajowi korzystając z listy: https://www.domwlodzi.org/pl/zrob-prezent/

- Łodzianie mogą głosować w budżecie obywatelskim - projekty ponadosiedlowe

L115 „Fasolka” – Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny dla rodzin i dzieci z zespołem FAS. Łódź, ul. Wierzbowa 13 L120 Remont Domu Dziecka dla Dzieci chorych fundacji „Dom w Łodzi” – „Nowo-Kolorowo”, Łódź ul. Wierzbowa 13

- jeśli lubicie robić zakupy przez internet korzystajcie z aplikacji https://fanimani.pl/ To strona, która skupia bardzo dużo sklepów, tam wybieracie Fundację "Dom w Łodzi" z listy – i robiąc zakupy wspieracie ten konkretny cel! Sklepy dzielą się swoją prowizją.

Napisałam o akcji, którą osobiście co roku rozkręcam dla Domu Dziecka dla Dzieci Chorych w Łodzi. Ale są też inne akcje np.: „Szlachetna Paczka”, „Świąteczna Zbiórka Żywności”, „Qurier Świętego Mikołaja”, „Świąteczna Cicha Noc”,” Świąteczny Stół Pajacyka”, „Gwiazdka Dla Bezdomniaka” i wiele innych.

Mam nadzieję, że Świąteczna akcja również Wam da poczucie robienia nadal czegoś dobrego dla innych, których życie nie rozpieszcza, a w jej wyniku damy trochę uśmiechu i "słońca" tym, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej.


3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page